What's up עסקים וקהילה בעמק חפר

כניסה לחברים רשומיםWhat's Up ב Facebook

נפלאות הנייר

עיסת נייר או בשמה הלועזי papier-mache, היא חומר רך וגמיש העשוי מנייר ומדבק המתנהג כחומר פיסולי לכל דבר. השימוש בעיסת נייר ליצירת קערות, כלי אחסון וצעצועים החל בסין ובהודו לפני מאות שנים, ובמאה ה-18 החלו להשתמש בה גם באנגליה ליצירת ראשי בובות. 


 
עיסת הנייר זוכה בימינו לעדנה מחודשת בשל המודעות הגוברת לשימור הסביבה ולמחזור, ובשל התחזקות הגישה ה"ירוקה" לכל תחומי החיים. היצירה בעיסת נייר מתאימה מאד גם לילדים וגם למבוגרים, ומשלבת טכניקות יצירה רבות ומגוונות. אומני עיסת הנייר משתמשים בה כיום לפיסול דקורטיבי וגם לאומנות שימושית. התחום תואם כאמור את מגמת החיפוש של רבים אחר חומרי גלם אקולוגיים ומתכלים.
 
בדומה למלאכות של פעם היצירה בעיסת נייר משמחת ומספקת. מדובר בתהליך יצירה איטי המצריך סבלנות רבה, שבסופו ממתינה חווית סיפוק עצומה. תהליך היצירה מזמן הפוגה ממרוץ החיים היום יומי ובצדו ערך רגשי ותרפויטי רב. בחוגים המתקיימים בסטודיו, כל משתתף מתקדם בקצב שלו ועל פי יכולתו - אין צורך בידע מוקדם. אפשר לשנות ולתקן גם אחרי שהיצירה גמורה, ואף פעם לא מאוחר להוסיף ולצבוע מחדש. עבודות בעיסת נייר מתאפיינות בצבעוניות מרהיבה המתקבלת משילובם של חומרים כמו: פסיפס, דאס והדבקות שונות של חומרים נוספים: עיניים, שער וריסים לבובות, תחבושות גבס ומיני בדים וצמרים – הכול הולך.
 
 
ישנן שתי טכניקות עיקריות לעבודה בנייר: האחת היא יצירת עיסה על ידי ערבוב נייר מסוגים שונים עם דבקים והפיכתם לחומר רך ופיסולי, והשנייה היא הדבקת נייר טבול בדבק פיסות-פיסות, שכבות על גבי שכבות. בשתי הטכניקות דרושה תבנית או קונסטרוקציה שעליה בונים את העבודה. התבניות יכולות להיות עשויות מכל חומר – קרטון, פלסטיק, עץ או מתכת.
 

 


 
לעבודה בעיסת נייר עם ילדים יש ערך מיוחד, פיסול ושימוש במכחולים עדינים משפר מוטוריקה עדינה, מפתח את הדמיון ומעודד שימוש בצבע. העבודה מאמנת את הסבלנות ואת היכולת לדחות סיפוקים, ומעניקה שקט וריכוז יצירתי. הסיפוק הנלווה ליצירת משהו מקסים מ"זבל" לכאורה - עצום, והילדים נרגשים לסיים עבודות ולהתגאות במעשה ידיהם לאחר תהליך ממושך. אין לשכוח כמובן את הערך הנרכש החשוב של מחזור.
 


                             
אילנה פרצ'וריה גורליק היא אמנית אקולוגית העוסקת בפיסול עיסת נייר כבר שמונה שנים. חברים  שראו את עבודותיה פנו אליה ובקשו ללמוד ממנה את נפלאות עיסת הנייר, ומאז היא גם עוסקת בהוראת התחום היפה הזה: "עיסת הנייר מאפשרת לי יצירה ללא גבולות, בביתי אפשר למצוא שולחנות, כסאות, שידת טלוויזיה, משענת ראש למיטה, גופי תאורה, מדפים, קולבים, מסגרות למראות ותמונות לצד פסלים דקורטיביים. היצירות ברובן ייחודיות - one of a kind".    
                                 
 
אילנה מלמדת ויוצרת בסטודיו קטן, נחמד ופסטורלי סמוך לביתן אהרון. השיעורים מתקיימים במסגרת של חוגי ילדים ומבוגרים. ישנן גם סדנאות נושא קצרות מועד שבהן ניתן לחוות עבודה עם נייר.
במהלך חופשת הפסח תתקיים סדנת בבושקות, דגים ועוד. מוזמנים לחוות את הקסם ביצירה, את נפלאות עיסת הנייר .

 

אומנות אקולוגית בעיסת נייר | 052-8525515 | www.paperprach.co.il| prachurya1@gmail.com 
 
לכרטיס העסקי
 

עבור לתוכן העמוד
עמק חפר | עסקים | קהילה | בילוי ופנאי | עסקים קטנים | בית קפה | מסעדות