יום חמישי
20th יוני 2024

פורטל עמק חפר » בריאות » פיזיותרפיה פרטית – סוגי פיזיותרפיה וההבדלים מקופת החולים

פיזיותרפיה פרטית – סוגי פיזיותרפיה וההבדלים מקופת החולים

פיזיותרפיה פרטית

פיזיותרפיה מספקת פתרון אפקטיבי מאוד למגוון רחב של מצוקות רפואיות: כאבים בגב, כאבי מפרקים, התאוששות לאחר פציעות ספורט, דורבן בעקב, שיקום אורתופדי או נוירולוגי, קשיי התפתחות אצל ילדים ועוד. כל קופות החולים מציעות טיפולים מסוג זה, ובפרט לבעלי הביטוחים המשלימים, וישנה עוד אופציה שכדאי לשקול: פיזיותרפיה פרטית.

ההבדלים בין פיזיותרפיה פרטית לזו המוצעת בקופת חולים

איכות הטיפול שניתן במסגרת קופת חולים כזו או אחרת עשויה להיות כמובן גבוהה, אולם גם כך ישנם מספר יתרונות משמעותיים לאופציה של טיפול פיזיותרפיה פרטי.

ראשית, הזמינות. הרפואה הציבורית מתאפיינת באופן כללי בתורים שלעתים עלולים להיות ארוכים למדי כך שזמן ההמתנה עד לקבלת הטיפול החיוני ארוך. עבור מי שזקוק להקלה ולשיפור שמספקת הפיזיותרפיה באופן מידי, בחירה בטיפול פרטי מאפשרת שיפור מהיר של המצב וחוסכת סבל מיותר.

יתרון משמעותי שני של טיפולי פיזיותרפיה פרטיים הוא הנוחות, שכן ניתן לעבור אותם גם אצלכם בבית – כשאין צורך לצאת מהבית, קל יותר לזכות במלוא התועלות של הפיזיותרפיה. במקרים רבים טיפול פיזיותרפיה בבית מתאפיין גם ביעילות גבוהה יותר שכן בסביבה המוכרת והנעימה ההתנגדות לטיפול נמוכה יותר (כדאי לדעת כי לא תמיד התנגדות זו הינה מודעת). כמו כן ישנם מטופלים שעבורם הגעה למרפאה אינה אפשרית, או כמעט בלתי אפשרית, וכשזה המצב אך טבעי לבחור באופציה של טיפול פיזיותרפיה ביתי.

עוד יתרון של פיזיותרפיה פרטית על פני טיפול במסגרת קופת החולים הוא שבדרך כלל זמן הטיפול ארוך יותר כך שניתן לבצע יותר תרגילים ופעולות, ולהבטיח מקסימום שיפור אפשרי בכל מפגש. חשוב להדגיש כי גם אם הפיזיותרפיה מתבצעת אצלכם בבית, אין שום מגבלה על הטיפול וניתן להפיק ממנו מקסימום תועלת.

כיצד מתבצעת פיזיותרפיה בטיפול בית?

כאמור כשבוחרים באופציה של טיפול פיזיותרפיה פרטי ניתן לעבור אותו בשיא הנוחות ובמקסימום יעילות אצלכם בבית. כמו בכל מקרה, הטיפול מבוסס על אבחון מקצועי של פיזיותרפיסט/ית מנוסה, ועשוי לכלול טכניקות שונות בהתאם למטרות הספציפיות שמותאמות לכל מטופל ומטופלת.

בין השאר עשוי טיפול פיזיותרפיה ביתי לכלול מגוון מוביליזציות (של מייטלנד, של מאליגן ועוד), עיסוי רקמות רכות, קינזיוטייפינג, דיקור יבש, לחיצות מדויקות על מקומות בגוף שיש בהם נקודות הדק (Trigger Points – נקודות בשריר שמעוררות אצל המטופל/ת תגובת כאב. הסיבה לכך יכולה להיות מתח או קרע מזערי) וישנן עוד אפשרויות.

בהתאם למצב המטופלים, יותאמו להם גם תרגילים שאותם יוכלו לבצע בין מפגש למפגש גם ללא נוכחות הפיזיותרפיסט/ית במטרה להבטיח קצב שיפור מיטבי או מקסימום הקלה על הכאב.

סוגי פיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא למעשה שם כולל לשלל שיטות טיפול שכולן מוצעות גם במתכונת של טיפול פרטי. הסוגים העיקריים הם:

  • פיזיותרפיה פרטית לשיקום אורתופדי: במקרים של פגיעות במערכת השלד והשריר עקב שחיקה מתמשכת או בשל טראומה.
  • פיזיותרפיה לשיקום נוירולוגי: טיפול בפגיעות במערכת העצבים – לאחר אירוע מוחי, בשל פגיעה בחוט השדרה או עקב מחלה.
  • טיפול התפתחותי: אבחון הפרעות התפתחות אצל ילדים וטיפול בהן.
  • טיפול פיזיותרפיה פרטי לפציעות ספורט: הן בקרב ספורטאים מקצוענים והן אצל חובבנים.
  • שיקום לב: תוכנית ייחודית לחולי לב ולמושתלים.
  • שיקום רצפת אגן: כולל הכנה לקראת לידה.
  • פיזיותרפיה לגיל השלישי: טיפול פיזיותרפיה פרטי לאחר אשפוז, במצבי מחלה, להפחתת הסיכון לנפילות ועוד.