יום שלישי
23rd יולי 2024

פורטל עמק חפר » אסתטיקה ויופי » טיפול בוטוקס (בוטלינום טוקסין) – על משך הטיפול והתוצאות

טיפול בוטוקס (בוטלינום טוקסין) – על משך הטיפול והתוצאות

בוטוקס

בוטולינום טוקסין – או בשם המוכר יותר, בוטוקס – הוא חלבון בעל השפעה רבת עוצמה על שרירים מסוימים בגוף האדם. ניתן להשתמש בו לשם טשטוש קמטים וקמטוטים ביעילות גבוהה וגם למטרות אחרות ובהן מניעת הזעת יתר. חשוב מאוד לעבור את הטיפול אצל רופא בעל ניסיון רב ובקיאות מקצועית מעמיקה, כדי להבטיח מקסימום שינוי לטובה ללא סיכון מיותר עקב מינון שגוי או הזרקה רשלנית.

איך טיפול בוטולינום טוקסין מפחית קמטים וקמטוטים?

בוטולינום טוקסין מופק מרעלן של חיידק בשם קלוסטרידיום בוטולינום. הפעולה שמבצע החלבון היא מניעת שחרור אצטילכולין באזורים שאליהם הוא מוזרק. מאחר שאצטילכולין הוא מוליך עצבי שגורם לפעילות השרירים, תוצאת הזרקת בוטוקס היא למעשה הרפיה של שרירים ספציפיים – ובמקרה של טיפול להחלקת עור הפנים היעד של החלבון הוא אותם שרירים שמייצרים הבעות וכתוצאה מכך גם קמטוטים וקמטים.

האזורים העיקריים אליהם מוזרק בוטוקס למטרה אסתטית הם צידי העיניים (שם נמצאים "קמטי הצחוק"), המצח ("קמטי התמיהה") ובין הגבות ("קמטי הזעף"). במקרים מסוימים יתבצע טיפול דומה בסנטר, בצוואר ובקו הלסת.

חשוב להדגיש כי בניגוד לעבר, כשהיו גם מקרים שבהם הפנים הפכו חלקות אבל נטולות הבעה, כיום ישנו ידע רחב היקף בנושא. בהתאם, כשעוברים את הזרקת הבוטוקס אצל רופא מיומן נשמרת היכולת להביע רגשות באמצעות הפנים, ומצד שני הן נראות צעירות יותר.

הזרקות בוטוקס הן גם טיפול מניעתי – כשמתחילים בגיל צעיר יחסית ואפילו סביב ה-30, הקמטים סביב העיניים, בין הגבות ובמצח כלל לא מופיעים. מאחר שהטיפול מבוסס על השפעה על מערכת העצבים, הוא לא מתאים לחולים במחלה הקשורה למערכת זו ולמי שנוטלים תרופות אשר משפיעות עליה, וגם לא לנשים בהריון.

כמה זמן נמשך הטיפול בבוטוקס וכמה זמן מחזיקות התוצאות מעמד?

הזרקת בוטוקס לפנים היא טיפול קצר מאוד – אין צורך בפעולה כירורגית או בהרדמה, אלא רק במשחה מאלחשת, כך שכבר תוך כ-20-30 דקות תוכלו לחזור לשגרת היומיום שלכם. 

ב-48 השעות הראשונות מומלץ להימנע משפשוף האזור שאליו הוזרק החומר, משתיית אלכוהול (שמדלל את הדם ומייצר נפיחות מקומית), מחשיפה לשמש וממאכלים בטמפרטורות גבוהות (אלה עלולים להגביר את זרימת הדם ולהזיז את הבוטולינום טוקסין מהנקודה המדויקת שבה הוא נמצא). הקפדה על כללים אלה מובילה לתוצאות אופטימליות, כמובן בשילוב הבקיאות המקצועית של הרופא שביצע את הטיפול.

בשינוי במראה הפנים תוכלו להבחין לאחר 7-10 ימים, והשפעת החלבון על פעילות השרירים ועל הקמטים נמשכת 3-5 חודשים (לאחר מכן ניתן כמובן לעבור הזרקה נוספת).

טיפול בהזעת יתר בעזרת בוטוקס

הזרקת בוטוקס אמנם מזוהה עם טיפולים אסתטיים, אבל עוד לפני שרופאים השתמשו ברעלן שמופק מהחיידק לצורך החלקת קמטים הוא סייע כאמור גם במקרים אחרים – ובפרט למניעת הזעת יתר.

טיפול בבוטולינום טוקסין למטרה זו מבוסס על הזרקת החומר אל בתי השחי. גם הוא אורך דקות בודדות בלבד, ללא חתכים וללא כאבים, ולרוב גם ללא תופעות לוואי של ממש. התוצאות מחזיקות מעמד חצי שנה עד תשעה חודשים – ומונעות מבוכה עקב הזעה עזה יתר על המידה, תופעה נפוצה בגיל ההתבגרות ובמצבים של ריגוש משמעותי.

שימושים נוספים בהזרקת בוטולינום טוקסין

הזרקת בוטוקס מהווה טיפולים אפשריים גם עבור טיפול בעין עצלה או בפזילה – תופעות שגם הן עשויות להיות תוצאה של פעילות יתר של שרירים (כך שהרפייתם מסייעת בפתרון הבעיה). 

כמו כן ניתן להיעזר בחלבון הייחודי כדי להפחית תדירות ועוצמת מיגרנות, לטפל בבעיות הקשורות במיתרי הקול ואפילו להקל על הרעד של חולי הפרקינסון.

למה חשוב לעבור טיפול בוטוקס אך ורק אצל רופא מיומן ובעל ניסיון רב?

הזרקת בוטוקס לכשעצמה היא פעולה טכנית פשוטה יחסית. יחד עם זאת כשמזריקים חומר רב עוצמה לאזור רגיש כמו הפנים (וגם במקרים אחרים), נדרש ידע רחב היקף לגבי הפיזיולוגיה של הגוף. פעולה לא מדויקת עלולה להוביל לתוצאות לא נעימות כמו צניחת גבות, פזילה או צניחת עפעפיים, ולעוגמת נפש. 

רק רופא שמכיר היטב את האזורים השונים בפנים ויודע לאבחן במדויק תופעות כמו צניחה באזור מסוים, גושים, המטומות ועוד יודע גם לתכנן את ההזרקה באופן מיטבי. בנוסף, כירורג פלסטי ותיק כמו ד"ר רם סילפן יודע לבצע את הטיפול במיומנות מרבית, כולל חישוב הזווית הנכונה של המחט בעת ההזרקה, מינון אופטימלי וכו' – וכך ליצור את השינוי החיובי המבוקש.