יום רביעי
22nd מאי 2024

פורטל עמק חפר » אסתטיקה ויופי » עיסוי לימפטי – מה זה, וכיצד הוא מתבצע?

עיסוי לימפטי – מה זה, וכיצד הוא מתבצע?

עיסוי לימפטי

אורח החיים המודרני מספק לנו הנאות רבות ושפע הזדמנויות, אבל לפעמים גם גובה מאיתנו מחיר גבוה. אחת ההשפעות השליליות היא שיבוש של פעילות מערכת הלימפה – מערכת חיונית שמבצעת מספר פעולות חשובות (פירוט בהמשך העמוד). לפעילות הלימפטית הלא תקינה יש השלכות שליליות, כולל אסתטיות: בצקות, גוון פנים עכור, היווצרות שקעים מתחת לעיניים, קופרוז, פצעי אקנה, הפרשת שומנים מוגברת וטשטוש קווי פנים. 

עיסוי לימפטי מחזיר את פעילות המערכת לאיזון הרצוי, ובכך מהווה למעשה טיפול פנים מקיף ויסודי. בעמוד זה תמצאו הסברים על התפקידים החשובים של מערכת הלימפה, על המקרים שבהם משתבשת הפעילות, על העקרונות העיקריים של העיסוי הלימפטי ועל התועלות שלו.

מהי מערכת הלימפה ומהם התפקידים העיקריים שלה?

מערכת הלימפה כוללת נימים, צינורות בעלי דפנות דקיקות וכ-600 בלוטות לימפה (שנקראות גם קשרי לימפה). באמצעות כל אלה היא מוליכה נוזל לימפטי דמוי פלזמה מרקמות גוף שונות אל כלי הדם. מטרת הולכת הנוזל היא ניקוז עודפים על-מנת לשמר את מאזן הנוזלים והחלבונים האופטימלי בכל הרקמות. תוך כדי איסוף הנוזלים והולכתם היא מסננת אותם, ומסלקת מהם פסולת מסוגים שונים: חיידקים, נגיפים, חומרים אנאורגניים, תאים סרטניים ועוד. פעולה זו – שעליה אחראים לימפוציטים מסוג B ו-T שמזהים את הגורם העוין ותוקפים אותו – הופכת את המערכת הלימפטית לחלק משמעותי במערכת החיסונית.

כשפעילות מערכת הלימפה משתבשת, היא לא מצליחה לשמור על מאזן נוזלים וחלבונים נכון, והתוצאה עלולה להיות הצטברות נוזלים מיותרים ברקמה מסוימת, כלומר בצקת. כמו כן נפגעת היכולת שלה לסלק מהגוף מזהמים למיניהם.

מתי כדאי במיוחד לבצע ניקוז לימפטי?

ניקוז לימפטי או עיסוי לימפטי הוא טיפול מומלץ לאחר טראומה לגוף – למשל הליך כירורגי וגם הריון ולידה מייצרים צורך בטיפול זה (כתוצאה מבצקת הריונית). חבלות, פציעות וגם מוגבלות בתנועה עלולות אף הן לשבש את פעילות מערכת הלימפה. בנוסף גם שגרת החיים עלולה כאמור להוציא את המערכת החשובה מאיזון.

אחד הסימפטומים הבולטים לעין הוא עור פנים לא בריא. בצקות, פצעי אקנה, קופרוז (נימי דם מורחבים שגורמים לאדמומיות, בפרט בצידי האף ובלחיים, ולפעמים גם בסנטר ובצוואר), גוון שונה מהרגיל ולא מחמיא, שקיות מתחת לעיניים ועור שומני – כל אלה עשויים להיות אינדיקציה לצורך בניקוז לימפטי, באמצעות טיפול עיסוי לימפטי.

כיצד מתבצע עיסוי לימפטי?

עיסוי לימפטי הוא עיסוי שמתמקד בבלוטות הלימפה ובאזורים שבהם נוצרה בצקת. מטרת העיסוי היא לשחרר את הנוזלים המיותרים שהצטברו במקום כזה או אחר, ולצורך זה יתבצע קודם כל אבחון מקיף – כדי להבין מהם המקומות שבהם חשוב לשחרר את הסתימה ולנקז את הנוזלים.

העיסוי עצמו מתבצע בתנועות סיבוביות ובעדינות. זהו טיפול לא כואב ואין לו תופעות לוואי. מעבר לתועלת המידית – ניקוז הנוזלים – מושגים עוד רווחים משמעותיים ובהם שיפור היכולת של הגוף להילחם במזהמים למיניהם (כאמור באמצעות הלימפוציטים) ושיפור המראה החיצוני.