יום ראשון
16th יוני 2024

פורטל עמק חפר » בריאות » NLP לטיפול בחרדות בקרב ילדים ונוער

NLP לטיפול בחרדות בקרב ילדים ונוער

חרדה היא מצב שבו ישנה רמת עוררות גבוהה, הן פיזית והן נפשית, וזאת בשל פחד ביחס לאיום לא מוגדר או כזה שעוצמתו לא תואמת את המציאות. חרדות נפוצות הן פחד קהל, קלאוסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), פחד ממקומות גבוהים ועוד. כל הפרעת חרדה שכזו עלולה לפגוע במידה ניכרת בשגרת החיים של כל אדם, ובפרט בבני נוער ובילדים, אוכלוסייה רגישה מטבעה. NLP הוא כלי טיפולי אפקטיבי מאוד במקרים אלה, וכדאי להכירו.

מדוע חשוב לטפל בחרדות?

לעתים ישנה נטייה לראות בהפרעות חרדה מצב נתון שאין דרך לשנותו או לחילופין, להקל ראש בקשיים התפקודיים שמאפיינים את חיי הילד/ה או הנער/ה. ראשית, חשוב להבין שהסימפטומים השונים של הפרעת חרדה – שבאים לידי ביטוי הן במישור הקוגניטיבי (מחשבות שליליות מאוד), הן במישור ההתנהגותי (ויתור על פעילויות רבות, כולל חיוניות) והן במישור הפיזיולוגי (דופק מואץ, לחץ דם גבוה, הזעה מרובה או קיפאון כל אימת שנקלעים לסיטואציה שנחווית כמאיימת) – גורמים לפגיעה של ממש באיכות החיים של הילדים ובני הנוער. במיוחד נפוצות בגילאים אלה חרדות חברתיות שמקשות על יצירת קשרים איכותיים עם בני/בנות אותו גיל ולא מאפשרות ליהנות מפעילויות משותפות, חרדת בחינות שלא מאפשרת לתלמידים להביא לידי ביטוי את ידיעותיהם ויכולותיהם במבחנים, חרדה דנטלית (שמונעת קבלת טיפולים הכרחיים מרופאי שיניים) ועוד.

עוד חשוב לדעת שניתן לטפל בחרדות, כולל כאלה עמוקות וחמורות.

אישה הצופה בים מתעניינת בקורס NLP

מהו NLP?

ייחוד השיטה וההצלחה שלה נמצא בעקרונות הבסיסיים בהם היא נעזרת ליצירת שינויים עמוקים, בתוך זמן קצר.
בטיפול NLP, משתמשים בשפה המדוברת והבלתי-מדוברת שלנו, כדי להשפיע על המערכת העצבית ו"לתכנת" מחדש את המערכת המפעילה אותנו, המוח. ההבנה, כי שינוי בצורה בה אנו חושבים ורגילים לחשוב מאפשר שינויים ההתנהגותיים, מבוססת על מחקר רב-שנים בתחומים רבים ומחקירת דרכי הפעולה של אנשים מצליחים במיוחד בתחומם.

עקרונות היסוד של NLP מאפשרים לכל אחד, ולילדים במיוחד, להאמין כי השינוי אפשרי וכי הדרך יכולה להיות קצרה, נעימה ומעניינת – בעזרת טכניקות שונות המבוססות על האופן בו בנויות המחשבות המטרידות, ולא על התכנים שלהן. 

דרך מרכזית להיעזר בכלי טיפולי זה להפחתת רמות חרדה, היא באמצעות טיפול בטראומה שיצרה את החרדות.
בחלק מהמקרים, החרדה היא תוצר של טראומה ספציפית. כך, טיפול שנעשה בצורה מבוקרת ואחראית ע"י בעל מקצוע ומשלב תהליכים וטכניקות מתחום ה- NLP, יכול לסייע בנטרול של טריגרים רגשיים, העלאה של זכרונות קשים ומשמעותיים בצורה בטוחה והשפעה על החוויות הרגשיות המתעוררות עמם. ניתן למשל, לשנות חוויה של אובדן שליטה במים לחוויה אחרת לגמרי, ולהקל על ילד שסובל מפוביה ממים ועל כן לא מסוגל ללמוד לשחות.

כיצד נעזרים בכלי ה- NLP לטיפול בילדים ובבני נוער?

טיפול בחרדות בקרב ילדים ובני נוער חייב להתבצע ברגישות מרבית ומתוך גישה אחראית במיוחד לנוכח רכות הנפש והפגיעות הרבה בגיל זה. בהתאם, השימוש בטיפול NLP לילדים ונערים מחייב ניסיון ספציפי בעבודה טיפולית עם קהל צעיר בעזרת הכלי רב העוצמה. 

הפרעות החרדה הן תוצר של מחשבות בעלות אופי שלילי המייצרות גם סימפטומים פיזיים שונים: כאבי בטן, זיעה קרה, דופק מואץ וכד'.
בהתאם, גישת המעטפת להפחתת החרדות באמצעות NLP, בנוסף לטיפול בטראומות, הוא שינוי דרך החשיבה, ובפרט נטרול אמונות שליליות, תחושות אשמה, מצב רוח ירוד ולחץ.

חשוב לקחת בחשבון כי בחלק מהמקרים החרדה וההתנהגות החרדתית ממנה סובל הילד, יכולה להיות תוצאה של אירוע טראומטי בעברו, אך חשוב גם לזכור שאירוע שכזה מייצר מסקנות שליליות קיצוניות (קיצוניות המאפיינת הסקת מסקנות בגיל צעיר) הגורמות להתנהגויות המנעותיות ואשר מוכללות במהירות למסקנות נוספות לגבי יתר הקשרי החיים.

ההתבוננות הרחבה על המציאות וצורות הביטוי החדשות, שמאפשר טיפול NLP, משנות את התנהגות של הילד ומונעות את היווצרות החרדה וגם מקלות על הסימפטומים הפיזיים הלא נעימים שנלווים אליה ואת המגבלות שהיא מייצרת.

יתרונות הטיפול ב- NLP בגיל צעיר

יתרון משמעותי נוסף של טיפול בחרדה בעזרת NLP כשמדובר על ילדים ובני נוער הוא שבזכות האפקטיביות ניתן לאיין גם חרדות עמוקות יחסית תוך זמן קצר, ולהשיב לילד את היכולת ליהנות מחיים מלאים ומצמיחה מיטבית. עוד כדאי לקחת בחשבון, שבמקרים רבים אצל מבוגרים, טיפול בחרדות כולל בין השאר גם תרופות, שיש להן לא מעט תופעות לוואי בעייתיות ובוודאי שהן אינן מומלצות לילדים.

NLP הוא גם חלופה מוצלחת לחיטוט מעמיק בנפשו של הסובל מחרדות – טיפול שאולי מתאים למבוגרים אבל אינו אידיאלי כשהמטופלים צעירים מאוד, וזקוקים בעיקר לפתרון פרקטי מהיר.

בנוסף, זוכה הילד לכלי שבו הוא יכול להשתמש גם לאחר תום הטיפול, שכן בעזרת טכניקות NLP ניתן להתמודד עם אתגרים רבים ולא "רק" לפוגג חרדה.

לחצו כאן אם אתם מתעניינים במידע נוסף גם על קורס NLP.