יום ראשון
16th יוני 2024

פורטל עמק חפר » לימודים » 5 דברים שאתם חייבים לדעת לקראת המבחן הפסיכומטרי

5 דברים שאתם חייבים לדעת לקראת המבחן הפסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי

תלמידים בתחילת דרכם בעולם הפסיכומטרי שומעים כל מיני שמועות. חלקן נכונות, חלקן שגויות ומטעות וחלקן אף עלולות ממש לפגוע בכם בבחינה. לכן, ריכזנו עבורכם את הדברים המרכזיים והחשובים ביותר שתדעו לקראת המבחן הפסיכומטרי. 

  1. במבחן הפסיכומטרי כל השאלות שוות ערך 

בפרק הכמותי של המבחן הפסיכומטרי ישנו סדר קושי עולה של השאלות. כלומר, השאלות האחרונות בפרק תהיינה ככל הנראה קשות יותר מהשאלות הראשונות באותו הפרק. אבל, כדי לקבוע את הציון שלכם המרכז הארצי בודק רק על כמה שאלות עניתם נכון בכל אחד מהנושאים (כמותי, מילולי ואנגלית). 

כלומר, מספר השאלה שבה צדקתי/טעיתי אינו חשוב, אלא רק על כמה שאלות  עניתם נכון. 

משמע, אסור להתעכב על שאלות שאינכם יודעים איך לפתור או ש"נתקעתם" בדרך הפתרון שלהן. חשוב לדלג במבחן על נקודות קושי כדי להשאיר זמן לשאלות בהן סיכויי ההצלחה שלכם גבוהים יותר. 

  1. לא צריך לפתור את הפרק כולו כדי להגיע לציון שאנו צריכים לקבל

תלמיד השואף לקבל 600 בבחינה צריך לענות נכון על כ 70% מהשאלות בפרק. משמע, בפרק הכמותי שמכיל 20 שאלות על אותו התלמיד לענות נכון על 14 שאלות. 

כאשר מוקצבות לנו 20 דקות לפתרון 20 שאלות סביר מאוד שנתקשה להספיק לענות על כל השאלות. תלמידים המנסים לפתור מהר יותר לרוב מוצאים את עצמם סובלים מטעויות של פזיזות, חוסר תשומת לב לפרטים ועוד. 

על כן, המלצתנו היא לתכנן ולקבוע מראש את יעד הפתרון שלכם לכל פרק בהתאם לציון שאליו אתם שואפים, כך שתוכלו לעבוד קצת יותר לאט ולפתור נכון יותר שאלות ובכך להגיע לציון הפסיכומטרי שאתם צריכים.  

  1. כדאי לקחת הפסקות יזומות במהלך הבחינה

אין ספק כי זמן הינו גורם מכריע במבחן הפסיכומטרי. הזמן המוקצב לכל שאלה במהלך הבחינה אמור להיות לא יותר מדקה ולכן תלמידים מוותרים בכל מחיר על הפסקות. 

הפסקה יזומה של 30 שניות לקראת סוף פרק כלשהו יכולה לעורר, להזרים את הדם בגוף ולסייע לצאת מהקיפאון של הישיבה הממושכת לאורך 3 וחצי שעות של בחינה. 

לכן, אנו ממליצים על לקיחת הפסקות יזומות מראש בפרקים קבועים במהלך הבחינה. 

  1. מומלץ לאכול במהלך הבחינה 

אורכו של המבחן הפסיכומטרי הוא כשלוש וחצי שעות. בפרק זמן כל כך ארוך חשוב לעזור לגוף שלנו לשמור על רמות אנרגיה גבוהות שיתמכו ביכולת הריכוז שלנו לאורך כל השעות הללו. 

מומלץ להקפיד על: 

  • שתיה  – ממליצים להימנע משתיה מרובה של מים. חשוב "להרטיב את הגרון" מדי פעם, אבל בצורה מתונה מאוד. כמו כן כדאי להימנע משתיה מוגזת, קפה ומשקאות אנרגיה למיניהם. 
  • אכילה – ממליצים להימנע מצריכה של שוקולד וחטיפים מתוקים. סוכרים פשוטים יובילו רק לנפילת סוכר ועייפות יתרה לאחר כחצי שעה, ובנוסף מאכלים מתוקים מצמיאים. 

ניתן ומומלץ לאכול כריך, בננה, שקדים, אגוזים, תמרים וכו' במנות קטנות כדי לתת לגוף שלכם אנרגיה קלה וזמינה. 

  1. ניחושים לא פוגעים בציון 

המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן אמריקאי בו אתם מסמנים את תשובותיכם על דף תשובות. כדי לקבוע את ציונכם המרכז הארצי סורק את דף התשובות שלכם. 

במידה ולא תנחשו את תשובתן של שאלות שלא ידעתם/הספקתם לפתור אזי בוודאות לא תקבלו עבורן נקודות, זאת בעוד שניחוש נכון יעניק לכם את מלוא הנקודות עבור השאלה. 

לכן, לא משאירים אף שאלה בלי תשובה!! תמיד מסמנים תשובה כלשהי, גם אם זה ניחוש! 

מוזמנים לקרוא המלצות וטיפים נוספים לגבי הכנה לקורס פסיכומטרי באתר של טלמור פסיכומטרי ומתמטיקהטלמור פסיכומטרי ומתמטיקה

מוזמנים גם פשוט להתקשר אל יניב טלמור 0525539390 או אל מרסלו ברגר ג'וליון 0547699330. נשמח לענות לכם על שאלות נוספות 😊